Windykacja międzynarodowa – o czym pamiętać?
Wielu przedsiębiorców zmaga się z problemem, jakim są nieuczciwi kontrahenci, którzy nie spłacają terminowo swoich należności. Ściąganie długów samo w sobie stanowi niełatwą czynność. Dodatkowo jeśli osoba lub firma, od której chcemy odzyskać należność, znajduje się za granicą, cała procedura może być jeszcze trudniejsza.
Chcąc dochodzić swoich należności poza granicami kraju trzeba zwrócić szczególną uwagę zarówno na obowiązujące w danym państwie przepisy prawne, jak i na panującą tam sytuację społeczną i ekonomiczną. Znajomość norm i porządków funkcjonujących w miejscu, w którym znajduje się dłużnik, pozwoli uniknąć różnego rodzaju nieprzewidzianych sytuacji oraz niekiedy bardzo uciążliwych prawnych sankcji. Podejmując działania z zakresu windykacji trzeba się zapoznać między innymi z obowiązującymi w danym państwie etapami procesu ściągania długów, środkami, które mogą być w nim legalnie stosowane, a także wszelkimi regulacjami prawnymi, dotyczącymi czasu trwania procesu sądowego. Wskazane jest również posiadanie wiedzy na temat kosztów sądowych. Na skuteczność windykacji międzynarodowej duży wpływ mają także różnice kulturowe. Należy mieć świadomość, że – w zależności od kraju – mamy do czynienia nie tylko z odmiennymi procedurami, ale także z różnym czasem, w jakim realizowane są wszelkie konieczne operacje.
Windykacja międzynarodowa to skomplikowany proces, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest powierzenie go doświadczonym fachowcom, którzy podejmując odpowiednie kroki, zlokalizują dłużnika i odzyskają należność. Dodatkowo, profesjonalna firma windykacyjna nie tylko przyśpieszy całą procedurę, ale również sprawi, że dotarcie do nieuczciwego dłużnika w ogóle stanie się możliwe. Aby móc odzyskać należność nie należy również zwlekać z podjęciem odpowiednich działań. Ich przeciąganie może bowiem doprowadzić do utraty szansy odzyskania jakichkolwiek należności. Obecnie do najskuteczniej działających procedur, stosowanych w celu odzyskania należności z zagranicy, zalicza się przede wszystkim windykację polubowną.
Dodaj komentarz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!